صفحه شخصی علی مجیدى   
 
نام و نام خانوادگی: علی مجیدى
استان: مازندران - شهرستان: بهشهر
رشته: کارشناسی ارشد عمران
شغل:  دانشجو کارشناسی ارشد عمران
تاریخ عضویت:  1391/09/19
 روزنوشت ها    
 

 ۱۴ حقیقت شگفت‌انگیز درباره‌ی شهر «مسکو»، که احتمالاً تا کنون از آن‌ها خبر نداشته‌اید بخش شهرسازی

7

 

هر یک از شهرهای جهان زیبایی و شکوه خاص خود را دارند. به عنوان مثال رم پایتخت ایتالیا با بناهای تاریخی، لندن با برج بیگ بن و سائو پائولو با قهوه های مشهور شناخته می شوند. در این میان مسکو پایتخت روسیه نیز خودنمایی می کند. مسکو بزرگترین شهر اروپا به شمار می رود و تاریخ غنی آن مانند تزارهای افسانه ای، رویدادهای بین المللی و رقابت برای سفر به فضا باعث شده که از آن به عنوان گنجینه ای بی نظیر یاد شود.

میدان سرخ و کاخ های کرملین این شهر نظر هر کسی را به خود جلب می نمایند. علی رغم آنکه تا به حال اطلاعات و موارد زیادی درباره مسکو منتشر شده و بسیاری درباره مسائل و ویژگی های شهر مذکور آگاهی دارند، اما حقایق و نکاتی وجود دارد که کمتر کسی از آن ها آگاه است. ما در این مقاله قصد داریم ۱۴ حقیقت کمتر شنیده شده درباره مسکو را به شما اطلاع دهیم. تا پایان همراه باشید.

مسکو نام خود را از رودخانه ای که در شهر جریان دارد، گرفته است. موسکوا در روسی «مرطوب» معنا می شود.

میدان سرخ قلب و روح روسیه به شمار می رود و مشهور ترین نقطه مسکو محسوب می گردد. در این مکان می توان تاریخ و فرهنگ غنی روس ها را مشاهده کرد. میدان سرخ به میدان آتش نیز شهرت دارد، زیرا یادآور آتش گرفتن چندین باره شهر در قرون وسطی است. میدان سرخ درگیری های شدید و تاریخ مملو از نبرد را تداعی می کند و به همین دلیل پربازدید ترین نقطه شهر لقب گرفته است.

مسکو با وسعت ۲۵۱۱ کیلومتر مربعی بزرگترین شهر اروپایی به شمار می آید و جمعیت آن به بیش از ۱۲ میلیون نفر می رسد؛ برابر با جمعیت کشورهایی نظیر نروژ و سوییس. این شهر بسیار بزرگ است و می تواند یک کشور قلمداد شود.

مسکو بیشترین تعداد میلیاردرها را درون خود جای داده است. بر اساس اعلام نشریه فوربس، بیش از ۸۴ میلیاردر در این شهر زندگی می کنند که روی هم رفته ثروتشان به ۳۶۷ میلیارد دلار می رسد.

قلعه تاریخی کرملین در سال ۱۳۳۱ میلادی ساخته شده و اکنون به عنوان محل استقرار رئیس جمهور روسیه مورد استفاده قرار می گیرد. این بنا شهرت بسیار زیادی دارد.

در پایتخت روسیه هفت ساختمان وجود دارند که بسیار شبیه به هم هستند. دو هتل، دو ساختمان اداری، دو بلوک آپارتمانی و دانشگاه مسکو، شباهت زیادی با یکدیگر داشته و «هفت خواهر» یا «آسمان خراش های استالین» خوانده می شوند. آن ها به طور دقیق عبارتند از: دانشگاه مسکو، هتل اوکراین، وزارت امور خارجه، هتل لنینگراد اسکای، ساختمان کتلنیشسکایا، ساختمان کادرینسکایا و ساختمان اداری دروازه های قرمز.

متروی مسکو به عنوان زیباترین مترو در سراسر جهان شناخته می شود. از این شبکه می توان به عنوان مکانی فرهنگی و تاریخی نیز نام برد. هر سال تورهای مختلفی مختص به این راه های زیرزمینی زیبا برگزار می شود.

هزاران سال پیش، شهرهای روسیه مجبور بودند به مسکو مالیات سنگینی بپردازند. برای آنکه این مسئله با ممانعت و یا تاخیر ایجاد شود، معترضان تلاش کردند امپراطور را برای افزایش دوره بازپرداخت متقاعد نمایند. در طرف مقابل، پادشاه به اشک ها باور نداشت. از همین جا بود که جمله «مسکو به اشک ها باور ندارد» شکل گرفت.

پایتخت روسیه مملو از پارک های متعدد است و بیش از ۱۲۰ فضای سبز در آن دیده می شود. ۴۰ درصد از قلمروی مسکو با استفاده از درختان پوشیده شده است.

بسیاری گمان می کنند که سرمای زمستان این شهر به شدت کشنده است، اما این مسئله صحت ندارد و دما متعادل تر از چیزی است که تصور می شود. تابستان نیز در این شهر کاملا ملایم خواهد بود.

نرخ بیکاری در پایتخت روسیه تنها ۱ درصد است که پایین ترین میزان در تمام شهرهای اروپایی به شمار می رود. نرخ بیکاری کشوری ۷ درصد گزارش شده و شما می توانید در این شهر به راحتی یک شغل پیدا نمایید.

برج تلویزیونی و رادیویی اوستانکینو، با ۵۴۰٫۱ متر ارتفاع بلندترین برج تلویزیونی در اروپا به شمار می رود.

کتابخانه لنین با بیش از ۴۳ مییون نقشه، سند، موسیقی، صداهای ضبط شده، کتاب های نایاب، پایان نامه و روزنامه، بزرگترین کتابخانه قاره اروپا به شمار می رود. در دهه ۱۹۷۰ میلادی در اوج شهرت گروه «بیتلز»، این مکان با عبارت «Lennon Bitlioteka» شناخته می شد. این بنا از سال ۱۹۲۵ تا ۱۹۹۲ «کتابخانه دولتی اتحاد جماهیر شوروی لنین» نامیده می شد و از آن به بعد «کتابخانه دولتی روسیه» لقب گرفت.

پارک اسمائیلوف، یکی از بزرگترین پارک های شهری در جهان به شمار می رود. وسعت این مکان به ۱۵۳۴ هکتار می رسد و ۶ برابر از پارک مرکزی نیویورک و ۳۰ برابر از پارک آبرامتسفو وسیعتر است.

منبع: ohfact

برگرفته از: روزیاتو


چهارشنبه 13 اردیبهشت 1396 ساعت 15:40  
 نظرات