صفحه شخصی علی مجیدى   
 
نام و نام خانوادگی: علی مجیدى
استان: مازندران - شهرستان: بهشهر
رشته: کارشناسی ارشد عمران
شغل:  دانشجو کارشناسی ارشد عمران
تاریخ عضویت:  1391/09/19
 روزنوشت ها    
 

 بزرگترین آب انبار جهان تا زیباترین کویر ایران بخش معماری

6

بزرگترین آب انبار جهان

در شرایطی که طی سالهای اخیر همواره بنای تاریخی «تاج محل» مقصد نخست گردشگری هند بوده، پیش بینی می شود در سالهای آتی بزرگترین آب ‌انبار جهان که رقیب «تاج محل» در جذب گردشگر محسوب می شود، به مقصد نخست گردشگری هند تبدیل شود.

بزرگترین آب ‌انبار جهان که همانند تاج محل در ایالت گوجرات هند واقع شده و مدتی قبل در جریان سی ‌و هشتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکودر قطر به فهرست میراث جهانی این سازمان اضافه شد، «رانی - کی - واو» نام داشته و در قرن 11 میلادی بدستور یک ملکه هندی در یک منطقه‌ خشک و در دره‌ ای عمیق ساخته شد.


البته در حال حاضر تاج محل مقصد نخست گردشگری هند به شمار می رود، اما با ادامه روند فعلی کاهش گردشگرانش که کارشناسان علت اصلی آن را افزایش گداهای سمج در اطراف این بنای تاریخی می دانند و همچنین رشد چشمگیر گردشگران بزرگترین آب ‌انبار جهان در سالهای اخیر، پیش بینی می شود این بنای تاریخی جایگزین تاج محل شده و به مقصد نخست گردشگری هند تبدیل شود.


هند که بیشتر گردشگرانش از کشورهای آلمان، فرانسه و انگلیس هستند، در سال 2013 میزبان حدود هشت میلیون گردشگر بود که حاصل آن وارد شدن حدود 23 میلیارد دلار ارز به چرخه اقتصادی این کشور و ایجاد هزاران شغل جدید بود. در این شرایط دولت هند برای جذب ‌50 میلیون گردشگر به این کشور در سال 2020 و کسب درآمد ‌50 میلیارد دلاری از محل صنعت گردشگری در این سال نیز هدف‌گذاری کرده است.


«سازمان جهانی جهانگردی» نیز در آخرین گزارش خود در زمینه صنعت گردشگری هند، این کشور را با کسب درآمد حدود 2600 دلاری از هر گردشگر، موفق‌ ترین کشور جهان در جذب درآمد از گردشگران اعلام کرد، این در حالی است که در بین دیگر مقاصد برتر گردشگری جهان آمریکا از هر گردشگر حدود 1900 دلار، چین حدود 900 دلار، فرانسه حدود 650 دلار و انگلیس حدود 600 دلار درآمد کسب می کند.
کارشناسان علت اصلی این امر را زمان طولانی اقامت گردشگران در هند در مقایسه با دیگر کشورها با هدف استفاده از طب سنتی این کشور و انجام اعمال جراحی با هزینه‌ پایین اعلام کرده اند.

زیباترین کویر ایران

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران محسوب می‌شود. تپه‌های شنی بلند و جنگلهای تاق جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده‌است. دریاچه نمک آران وبیدگل و جزیره سرگردان از دیگر نقاط دیدنی منطقه محسوب می‌شوند

اطلاق نام سرگردان به این علت می باشد که هنگامی که از فاصله دور به این جزیره نگاه می‌کنید دو انتهای جزیره در افق محو می‌شوند و منظره‌ای مانند کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر به وجود می آید که محو شدن دو انتها به‌علت گرمای منطقه و خطای دید و شکست نور می باشد و گذشتگان اعتقاد داشتند، جزیره سرگردان دائما در حال حرکت است و از جایی به جای دیگر نقل مکان می‌کند.
سه شنبه 14 بهمن 1393 ساعت 10:20  
 نظرات    
 
امیریاشار فیلا 23:49 سه شنبه 14 بهمن 1393
0
 امیریاشار فیلا

سپاس‌گزارم آقای مهندس مجیدی.


دوست‌دارانِ سفر و گشت و گذار در کویرهای ایران عزیزمان، در این روزنوشت هم می‌توانند آگاهی‌های سودمندی درباره‌ی امکاناتِ اقامتی کویر مرنجاب به دست بیاورند :


اقامتگاهی که جفت تهرانی در بیدگل زنده کردند : خانه‌ی
بنی‌طبا