صفحه شخصی علی مجیدى   
 
نام و نام خانوادگی: علی مجیدى
استان: مازندران - شهرستان: بهشهر
رشته: کارشناسی ارشد عمران
شغل:  دانشجو کارشناسی ارشد عمران
تاریخ عضویت:  1391/09/19
 روزنوشت ها    
 

  تاریخچه و چگونگی شکل‌گیری شهر لس‌آنجلس آمریکا بخش شهرسازی

9

 

شهرها و سرزمین های مختلف جهان، روزها و قرن های متمادی را پشت سر گذاشته تا به شکل امروزی در بیایند. برخی از مکان هایی که ما اکنون در آن ها سکونت داریم، در سال های نه چندان دور تنها بیابان بوده و هیچ کس در آن ها حضور نداشته است. یکی از کشورهایی که مکان های این چنینی در آن به وفور یافت می شود، ایالات متحده آمریکا است. همانطور که می دانید، تنها چند قرن از تاسیس این سرزمین و شهرهای مشهور آن مانند لس آنجلس می گذرد.

بسیاری از شما با نام و اسم و رسم شهر لس آنجلس آشنایی دارید. این سرزمین که اکنون هالیوود مهد سینمای جهان را درون خود جای داده و مکانی بسیار پیشرفته به شمار می رود، در چند صد سال گذشته تنها محل کشاورزی بوده و هزاران شهروند بومی در آن سکونت داشته اند.

اکنون لس آنجلس جمعیت ۳٫۹ میلیونی را میزبانی می کند و یکی از مدرن ترین شهرهای جهان به شمار می رود. تصاویری که در ادامه قرار داده شده، نمای این شهر را از ابتدا تا کنون نشان می دهند. از شما دعوت می کنیم به تماشای آن ها بنشینید و توضیحات مربوطه را بخوانید.

مردم شوماش (بومیان آمریکایی) نخستین کسانی بودند که ۹ هزار سال قبل از میلاد مسیح در لس آنجلس فعلی سکونت داشتند.

در سال ۱۵۴۲ میلادی، خوان رودریگز کابریو کاوشگر پرتغالی در امتداد ساحل کالیفرنیا سفر کرد. وی خلیج شهر فعلی سن پدرو را به علت دود ناشی از آتش ساکنان بومی «خلیج دودها» نامید.

هنگامی که نخستین مبلغان مذهبی اسپانیایی در سال ۱۶۰۲ میلادی به این مکان رسیدند، تقریبا ۲۲ هزار بومی در آن زندگی می کردند. با این حال بیش از ۱۰۰ سال دیگر طول کشید تا گاسپار دی پورتولا موقعیت لس آنجلس کنونی را در سال ۱۷۶۹ میلادی کشف نماید.

در سال ۱۷۷۵ میلادی، فیلیپه دی نِوِه به عنوان فرماندار جدید کالیفرنیا کار خود را آغاز کرد. دو سال بعد نخستین بخش لس آنجلس به نام «سن خوزه de Guadalupe» ایجاد گشت.

در نقشه ای که برای ساخت شهر لس آنجلس در نظر گرفته شد، میدانی مرکزی که توسط یک کلیسا احاطه شده، ساختمان های اداری، خیابان های شبکه ای و ساختمان های مسکونی به چشم می خورد.

شهر لس آنجلس که در اسپانیایی به معنای «شهر فرشتگان» ترجمه می شود، در سال ۱۷۸۱ میلادی به طور رسمی تاسیس گشت. بسیاری از خانواده های مکزیکی برای زندگی به این مکان مهاجرت کردند.

تا سال ۱۸۲۱، لس آنجلس به بزرگترین جامعه کشاورزی خود کفا در کالیفرنیای جنوبی تبدیل شد.

برای آنکه شهر بتواند جمعیت رو به افزایش خود را مدیریت کند، مسئولان در اواخر قرن نوزدهم زیر ساخت های حمل و نقل را آماده کردند. راه آهن لس آنجلس و سن پدرو که عکس آن را در بالا مشاهده می کنید، از جمله نخستین آن ها به شمار می رفتند.

در سال ۱۸۹۲ در این شهر میدان نفتی کشف گشت. هنوز هم با وجود گذشت ۱۲۵ سال بهره برداری از آن ادامه دارد. بنابراین نخستین میدان نفتی بزرگ با ظرفیت تولید ۴۵ بشکه در روز در این مکان شکل گرفت.

در اوایل قرن بیستم جمعیت لس آنجلس به شدت افزایش یافت و تا سال ۱۹۱۰ به ۳۱۹ هزار نفر رسید. شما تصویری از جمعیت زیاد در آوریل ۱۹۱۰ را مشاهده می کنید.

در اواسط قرن بیستم، فرایند ساخت بزرگراه های عظیم در کالیفرنیای جنوبی آغاز گشت. آن ها لس آنجلس را به دیگر مراکز بزرگ مانند سان فرانسیسکو و سن دیگو متصل می کردند. این شهر بیش از ۲۵۰ هزار نفر از ساکنانش را جا به جا کرد تا بتواند آزاد راه ۸۵۰ کیلومتری خود را بین سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ بسازد.

در حال حاضر آزاد راه های کالیفرنیا یکی از شلوغ ترین مسیرهای آمریکا به شمار می روند.

بر اساس آخرین آمارها، اکنون بیش از ۳٫۹ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند.

انتظار می رود جمعیت لس آنجلس تا سال ۲۰۴۰ میلادی به ۴٫۶ میلیون نفر افزایش یابد و این مکان به یکی از متراکم ترین نقاط آمریکا تبدیل گردد.

 

 
منبع: businessinsider

برگرفته از:روزیاتو

دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 ساعت 15:09  
 نظرات