صفحه شخصی علی مجیدى   
 
نام و نام خانوادگی: علی مجیدى
استان: مازندران - شهرستان: بهشهر
رشته: کارشناسی ارشد عمران
شغل:  دانشجو کارشناسی ارشد عمران
تاریخ عضویت:  1391/09/19
 روزنوشت ها    
 

 چشمه زیبای باداب سورت بخش محیط زیست

5

باداب سورت چشمهٔ پلکانی تراورتنی بی‌نظیر در ایران و کم‌نظیر در جهان است که واقع در روستای ارست بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری می‌باشد. این چشمه توسط سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۸۷ پس از کوه دماوند به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. ثبت جهانی این باداب نیز پس از پاموک‌کاله‌ی ترکیه، به عنوان دومین چشمهٔ آب شور جهان بوده است. سال‌ها پیش روستایی به نام سورت در نزدیکی باداب وجود داشته که امروزه از میان رفته است.

 

این چشمه‌ها در بلندای ۱۸۴۱ متری از تراز دریا جای دارند، در ایران بی‌نظیر هستند. اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است.

این باداب شامل چندین چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمهٔ پرآب دارای آب بسیار شور و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد است. چشمهٔ دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌است. جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها، در شیب پایین دست کوهستانی خود، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ پلکانی بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده‌است. این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است. زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرارگیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است.
 

 


 

شنبه 29 فروردین 1394 ساعت 09:17  
 نظرات    
 
Amir Mohammad 12:18 یکشنبه 30 فروردین 1394
2
 Amir Mohammad
واقعا چه ایران قشنگی داریم و قدرش را نمیدونیم.... ممنون از ارسال قشنگت....!
محمد مهدی مدرس نیا 13:32 یکشنبه 30 فروردین 1394
3
 محمد مهدی مدرس نیا
با تشکر از ارسال مطلب
خوشبختانه قسمت شد در آخرین روز سال گذشته از نزدیک محل را دیدم، بسیار زیبا و  جالبه و ارزش رفتن داره مخصوصا اگه در فصولی که آب زیادتر باشه که طبیعت منطقه هم قطعا زیباتر هستش.
بهترین مسیر رفتن هم از طریق سمنان به سمت شهمیرزاد و فولادمحله و سپس به سمت روستای سورت میباشد اکثر مسیر آسفالت است حدود 2-3 کیلومتر خاکی داره و پیاده روی در منطقه هم خالی از لطف نیست.