صفحه شخصی علی مجیدى   
 
نام و نام خانوادگی: علی مجیدى
استان: مازندران - شهرستان: بهشهر
رشته: کارشناسی ارشد عمران
شغل:  دانشجو کارشناسی ارشد عمران
تاریخ عضویت:  1391/09/19
 روزنوشت ها    
 

 لحظه وحشتناک وقوع تسونامی مرگبار ژاپن بخش عمومی

5

مرکز سطحی زمین‌لرزه در 130 کیلومتری شرق شبه جزیره اوشیکا ناحیهٔ توکوهو با کانون ژرفی به عمق 24 کیلومتر گزارش شد. زمین‌لرزه سبب گردید در تمامی مناطق ساحلی ژاپن در کنار اقیانوس آرام هشدار سونامی و درخواست تخلیه این مناطق اعلام شود٬ این هشدار حداقل در 20 منطقه ساحلی دیگر در آمریکای جنوبی و آمریکای شمالی نیز اعلام گردید.

این زمین لرزه امواج سونامی به ارتفاع 15 متر در ژاپن و امواج کوچکتری در کشورهای دیگر ایجاد کرد. در تاریخ اول آوریل، دولت ژاپن نام رسمی «زمین‌لرزه بزرگ شرق ژاپن» را بر این فاجعه نهاد.

این زمین‌لرزه خسارات بسیار زیادی شامل تخریب شدید جاده‌ها و راه‌آهن و ایجاد آتش‌سوزی در برخی مناطق را بر ژاپن وارد کرد. در حدود 4. 4 میلیون خانوار در شمال شرقی ژاپن بدون برق و 1. 4 میلیون نفر بدون آب ماندند. تعدادی از ژنراتور‌ها الکتریکی از کار افتاده‌ و حداقل سه راکتور هسته‌ای در پی انباشته شدن گاز هیدروژن منفجر شدند.

تمام مناطق در شعاع 20 کیلومتری نیروگاه هسته‌ای شماره یک فوکوشیما و ده کیلومتری نیروگاه هسته‌ای شماره دو فوکوشیما که متعلق به شرکت برق توکیو هستند تخلیه شد. ارزیابی‌های موسسات بین المللی بیمه خسارات محل‌های تخریب شده را 35بیلیون دلار برآورد کردند.

منبع: تابناک


شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 11:41  
 نظرات